31.12.2010

Hakan Erdem, Halil Berktay & Atlas ve "Osmanlı'da Kölelik"

Baya bir zaman olmuştu aslında. Tartışmanın üstü küllenmişti, tekrar canlanmış. Neden mi bahsediyorum. Hakan Erdem ve Atlas editörleri arasınaki "Osmanlı'da kölelik" tartışmasından. Olay şöyle gelişmişti.


"Afrika" hem İngilizce hem de Türkçe edisyonda yer alan kapak konusuydu. İngilizce versiyonunda herhangi bir şekilde Afrika'da köleliğe dair bir makale bulunmaz iken Türkçe versiyonunda editörler kölelik üzerine bir makaleye ihtiyaç duymuşlar ve Hakan Erdem National Geographic için (Eylül 2005) kölelik üzerine bir yazı yazmıştı.


Atlas editörü Kemal Tayfur ve yayın yönetmeni Özcan Yüksek bu makaleye karşı Atlas'ta bir yazı kaleme aldılar (Şubat 2006). Şöyle diyordu Kemal Tayfur:
"Kölelikten Kurtuluş!" başlığı uygun görülen makaleyi yazmak da bir tarihçiye, bu konuda bir de kitabı olan Yard. Doç. Dr. Y. Hakan Erdem'e düşmüş. Dergi, Batılıların köleciliğine de yer veriyor olsaydı eğer, Erdem'in yazısı karşılaştırmalı bir tarih değerlendirmesi olarak görülebilirdi. Böylelikle Osmanlı'nın payı varsa bile, Afrika'nın gerçekte nasıl köleleştirildiği anlaşılabilirdi.
Hakan Erdem bu yazılara Virgül'de (Mart 2006) "Mağdurlar Vadisi Osmanlı ve Osmanlı İmparatorluğu'nda Kölelik" cevap verdi. Kemal Tayfur Virgül'e gönderdiği yazının tamamı yayınlanmayacağı söylenince Atlas'ta "Kölelik Zamanı" başlığıyla Erdem'e cevap verdi.

Ve uzun bir süre bu konu bir daha gündeme gelmedi ta ki yakın zamanda Halil Berktay tekrar yazana dek. Berktay başka bir yazısıyla Atlas'a tekrar gönderme yaptı. Hatta büyük bir ithamda bulunarak Atlas'ın o dönem Erdem'e belli bir organizasyon içinde saldırdığını ima etti. Cevap vermemek mümkün değildi. Bu sefer Kemal Tayfur eski defteri tekrar açtı ve uzunca bir yazı ile "Köleliğe Devam" başlığıyla Berktay'a cevap verdi. Berktay veya Erdem, bildiğimiz kadarıyla, henüz bu yazıya karşılık bir cevap vermiş değil.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 
Site Meter